Субектите на данни могат да упражняват правата във връзка с личните си данни, обработвани в ШИС, както е посочено в членове 15, 16 и 17 от Регламент (ЕС) 2016/679 (Общ регламент относно защитата на данните) и в членове 14 и 16 (1) и (2) от Директива за защита на личните данни в полицейската и наказателната дейност (Директива (ЕС) 2016/680).
Следователно субектите на данни имат следните права:
- право на достъп до свързаните с тях данни, обработвани в ШИС;
- право на коригиране на неточни данни;
- право на изтриване, когато данните са били неправомерно съхранени;
- право на завеждане на иск пред съдилищата или компетентните надзорни органи за достъп, коригиране, изтриване, получаване на информация или получаване на обезщетение във връзка с сигнал относно тях.
- Субектите могат да упражняват посочените по горе права във всяка една държава от Шенген, без значение коя държава е подала конкретния сигнал. Държавата-членка, която получава искането от субекта на данните, трябва да се консултира предварително с държавата-членка, която издава сигнала, преди да предостави информация на субекта на данните относно данни, обработвани в ШИС. Субектът на данните се информира възможно най-скоро и при всички случаи в рамките на един месец от получаване на искането относно последващите действия по упражняването на правото. Този период може да бъде удължен с още два месеца, когато е необходимо, и в такъв случай субектът на данните трябва да бъде информиран за всяко такова удължаване в рамките на един месец от получаване на искането, заедно с причините за това.
Последна актуализация: 16.02.2024 г.