Мрежата на европейските органи за интегритет и сигнализиране за нередности (NEIWA) е създадена, за да обедини европейските публични органи, натоварени със защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, и/или обработването и разследването на сигнали за нередности. NEIWA има за цел активно да допринесе за установяването и укрепването на подходящи механизми за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности, във всяка държава-членка на ЕС. Учредителното заседание на NEIWA е проведено на 24 май 2019 г. в гр. Хага по инициатива на Нидерландският орган по защита на лицата, подаващи сигнали.
NEIWA е платформа за сътрудничество и обмен на знания по темата за защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, като важен елемент в рамките на по-широката тема за борба с корупцията.
През годините съществуващия брой на членуващите институции в NEIWA нарасна до двадесет и седем членове и две организации със статута на наблюдателите. Мрежата се стреми към по-добро разбиране на необходимите компетентност и опит в конкретните органи относно защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, както и при обработването и разследването на сигнали за свързани с нередности.
Основните цели на NEIWA са:
-
- Предлагане на платформа в областта на насърчаването на интегритета и сигнализирането за нередности за обмен на знания, документация, инициативи, съдебна практика и най-добри практики.
- Обобщаване на информация относно правилното транспониране на Директива (ЕС) 2019/1937 относно сигнализиращите лица от държавите членки и следене на практическото прилагане в държавите членки.
- Насърчаване сътрудничеството между членовете на NEIWA и национални, европейски и международни обществени организации за развитие на общи дейности в областта на подаването на сигнали за нередности и почтеността, по-специално с институциите на ЕС.
- Популяризиране и разпространяване на опит, знания и препоръки на NEIWA, както и активно ангажиране на заинтересованите страни, включително гражданското общество
и законодателите.
Мрежата създава възможност на своите членове да:
-
- обменят експертен опит, както на теоретично и практическо, така и на стратегическо ниво, за да гарантират защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, и/или
мониторинга на докладите; - разработват съвместно инструменти, програми и общи позиции;
- развиват сътрудничеството с институциите на Европейския съюз; и
- намират партньори, с които да оценят ефективността на процедурите си в контекста на тригодишния преглед, наложен от Директива (ЕС) 2019/1937.
- обменят експертен опит, както на теоретично и практическо, така и на стратегическо ниво, за да гарантират защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности, и/или
КЗЛД депозира своята кандидатура за членство в средата на 2023 г. и е приета за член на Мрежата в края на същата година. По този начин в организацията ще членуват две български институции – КЗЛД и Комисията за противодействие на корупцията.
Повече информация: тук