Европейският месец на киберсигурността (European Cyber Security Month– ECSM) е ежегодна кампания, която се провежда през целия октомври под мотото „Киберсигурността е споделена отговорност”. Инициативата стартира през 2012година и основната ѝ цел е повишаване на информираността, споделяне на добри практики и поддържане на киберсигурността сред гражданите и организациите. Кaмпанията се координира от Европейската комисия и от Агенцията за киберсигурност на ЕС (ENISA), и се поддържа от стотици партньори от Европа и света– държавни органи, неправителствени организации, академични и бизнес среди, професионални организации.
От 1-ви до 31-ви октомври във всички европейски държави се провеждат редица дейности за подобряване на онлайн сигурността и чистотата на дигиталната среда– конференции, работни срещи, обучения, уебинари и т.н.
2020 година донесе рязка промяна в живота на съвременния човек. Пандемията от COVID-19 промениначина, по който хората контактуват в ежедневието си и ги направи много по-зависими от Интернет по отношения на средствата за комуникация, бизнес, пазаруване,образование. Дигитализацията на живота води до нарастване на кибер престъпността, поради което е необходимо хората да са наясно с рисковете за сигурността и да разполагат с модерни инструменти за тяхното намаляване.
Тазгодишната кампания „Европейски месец на киберсигурността” се провежда под мотото „Помисли, преди да кликнеш”и се фокусира върху две теми, които помагат на хората да се идентифицират и да бъдат подготвени за кибер заплахите – „Кибер измами” и „Цифрови умения”.
Първата тема – „Кибер измами”, събитията за която ще се проведат в периода 1-16 октомври, дава представа за настоящите и потенциалните кибер заплахи като фишинг, компрометиране на бизнес имейли и измами при онлайн пазаруване. COVID-19 доведе до увеличаване на електронната търговия, което предизвика опасения относно сигурността на данните и онлайн плащанията. Ключовото послание насърчава потребителите да имат повишена информираност за кибер измами при извършване на бизнес и лични транзакции онлайн.
Втората тема– „Цифрови умения”, събитията за която ще се проведат в периода 17-31 октомври, предоставя информация по въпроси, свързани с електронната поверителност, като защита на личните данни, кибер тормоз и кибер преследване. Пандемията от COVID-19 увеличи цифровизацията на ежедневието и този нов хиперсвързан свят изисква осъзнаване на текущите умения за гражданите, за да бъдат в крак с тенденциите и да са в безопасност онлайн. Ключовото послание е значението на кибер хигиената и установяването на добри практики.