В периода от 20-ти до 22-ри ноември 2023 г. КЗЛД организира и проведе паралелно три семинара, чиито фокуси бяха в областите на изпълнение на Националната пътна карта с дейности по сътрудничеството с ОИСР и прилагане на Закона за зашита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения (ЗЗЛПСПОИН)“.
Присъединяването на Република България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е задача от национален приоритет. В семинара, проведен под наслов „Изпълнение на Националната пътна карта с дейности по сътрудничеството с ОИСР – добри практики“ участваха представители на водещи и партниращи институции от пътната карта за присъединяване на Република България към ОИСР. Целта на семинара бе да събере на едно място представители на водещите и партниращите институции по отделните комитети, в които участват и представители на КЗЛД, за да обменят опит и добри практики в досегашния им опит в дейностите по сътрудничеството с ОИСР. Представен бе опитът на Комитетите по цифрова икономика, по публично управление, по регулаторна политика и по здравеопазване. Натрупаният опит в подготовката на самооценките, съдържащи синтезирана информация за законодателството, политиките и практиките по отделните правни инструменти на ОИСР, проведените първи технически мисии от страна на представители на Организацията, ще послужат за разработването на общи стъпки, които българските институции могат да следват в процеса по присъединяването към ОИСР. На семинара бе предложен и обсъден първи проект на Наръчник с добри практики за осъществяване на действия по присъединяване на Република България към ОИСР. Участниците в обсъжданията се обединиха около структурата и общите теми, които Наръчникът – като незадължителен документ, следва да съдържа, за да бъде от полза за представителите на държавните институции.
Под наслов „Цифрово бъдеще за Европа“, специализираната администрация на КЗЛД обсъди въпроси, свързани с аспекти на присъединяването на Република България към ОИСР. Представени и дискутирани бяха решения, становища, резултатите от проверки на КЗЛД, както и казуси от Информационната система на вътрешния пазар, свързани защитата на личните данни в среда на дигитализация и нови технологии решения.
В семинара, посветен на прилагането на ЗЗЛПСПОИН участваха представители на КЗЛД и на органи с компетентност по чл. 20 по ЗЗЛПСПОИН. Този закон определя КЗЛД като Централен орган за външно подаване на сигнали и за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Комисията координира и контролира дейностите по разглеждане на сигнали от страна на органите по чл. 20, към които КЗЛД препраща по компетентност постъпилите при нея сигнали. За целите на изпълнението на закона КЗЛД има ангажимент да организира най-малко веднъж годишно среща с органите по чл. 20 от закона, на която да се анализира дейността по работа със сигналите. В съответствие с това изискване, на семинара бяха поканени представители на органите по чл. 20 от ЗЗЛПСПОИН с цел обсъждане прилагането на закона и осъществяване на междуинституционално взаимодействие. Обсъдени бяха въпроси, свързани с разглеждане и проверка на сигнали за нарушения по чл. 3 от ЗЗЛПСПОИН – материална компетентност на органите по чл. 20, отчитане на специалното секторно законодателство, прилагане на коригиращите мерки, предоставяне на информация от компетентните органи с оглед изготвянето на доклад, който ще се изпраща ежегодно на Европейската комисия. Специално внимание бе отделено на сферите на взаимодействие между КЗЛД и Комисията за противодействие на корупцията, както и взаимодействието и осигуряването на мерки за подкрепа на лицата по чл. 5 от ЗЗЛПСПОИН, които се предоставят от КЗЛД и от Националното бюро за правна помощ.